Jak zaawansowana może być krótkowzroczność?


Wada wadzie nierówna, dlatego każdy wzrok trzeba regularnie kontrolować i sprawdzać, czy akurat u nas nie zaczyna się pogłębiać. Oczywiście może być stabilna, ale mimo to kontrole są konieczne, ponieważ nie da się określić z góry, czy w przyszłości coś się w tym zakresie zmieni. Krótkowzroczność ma kilka stopni zaawansowania, co oznacza dosyć umiarkowaną różnorodność tej wady u cierpiących na nią ludzi.

Stopniowanie krótkowzroczności

Miopię można podzielić na trzy stopnie. Wyraża się ją w dioptriach, tak samo, jak dalekowzroczność zwaną również nadwzrocznością, ale z symbolem minusa przed cyfrą określającą jej poziom. O małej krótkowzroczności mówimy wtedy, kiedy nie schodzi ona poniżej poziomu -3, o średniej wtedy, gdy oscyluje w granicach -3 do -7, a o dużej w momencie, gdy sięga znacznie poniżej poziomu -7.

Więcej dowiesz się na: https://mojepierwszesoczewki.pl/co-to-jest-krotkowzrocznosc-objawy-i-leczenie/.

Co może spowodować krótkowzroczność?

Jeżeli wada wzroku jest mała, to często nawet nie trzeba przy niej nosić okularów. Niestety dużo osób nie zwraca na ten fakt uwagi i nosi okulary rozleniwiając w ten sposób oczy, które nie muszą się dzięki okularom wysilać. Przy średniej miopii noszenie okularów jest już wskazane, a przy dużej konieczne. Przy najgorszych stopniach krótkowzroczności może dochodzić do zwyrodnienia oczu, które trzeba regularnie kontrolować u lekarza specjalisty tak, jak samą wadę. Kontrolowanie stanu oczu jest tak samo ważne, jak noszenie odpowiednich okularów lub szkieł kontaktowych. Zbyt słabe nie będą nam w stanie pomóc w odpowiednim stopniu, zbyt silne natomiast mogą spowodować bóle głowy i duży dyskomfort podczas ich noszenia.