Jakościowe odżywianie psów


Żywienie psa czy kota przestało opierać się już wyłącznie na dokarmianiu ich resztkami ze stołu, ale zaczęto świadomie wybierać bardziej pełnowartościowe karmy bazowe dla psów lub uzupełniać niedobory witamin czy mikroelementów w diecie czworonoga. Firmy specjalizujące się w produkcji suplementów i gotowych karm dla psów coraz częściej zachęcają do wybrania właśnie swojej mieszanki poprzez umieszczenie w jej składzie pożytecznych i prozdrowotnych składników, jak chociażby zdrowe tłuszcze i witaminy dla psa.

Obecność witamin i tłuszczy

Tłuszcze wspierają wchłanianie witaminy dla psa wraz z pokarmem, więc należy zadbać tylko o to, aby tłuszcze wybrane do kompozycji danej karmy były jak najbardziej jakościowe. W tym celu najlepsze produkty w tym segmencie w swoim procesie technologicznym wzbogacane są o takie zdrowotne tłuszcze i kwasy jak chociażby:

  • kwas tłuszczowy omega 6-9 – zapobiega chorobom krążenia, zabezpiecza stawy i układ krwionośny, pozwala zwalczać wolne rodniki dzięki zawartości przeciwutleniaczy, wspiera układ hormonalny oraz immunologiczny psa, wspomaga również trawienie;
  • kwas tłuszczowy DHA – należący do grupy kwasów tłuszczowych omega-3 w największym stopniu determinuje budowę oraz funkcjonowanie układu nerwowego;
  • kwasy tłuszczowe EPA – kolejne wyspecjalizowane kwasy z grupy omega-3, wskazywane przez ekspertów dietetyki psów jako kluczowe w procesie walki ze zwyrodnieniami stawów.

Wiele korzyści z jednego suplementu

Kwasy tłuszczowe nie tylko sprawiają, że witaminy dla psa w pokarmie lepiej się wchłaniają i są wykorzystywane w procesach metabolicznych organizmu psa. Kwas EPA obowiązkowo powinny wraz z kwasami DHA znajdować się w odpowiednim stężeniu w karmie dla psów ze schorzeniami narządu ruchu z uwagi na działanie regeneracyjne i przeciw zwyrodnieniowe w obrębie stawów.