Higiena psiej jamy ustnej – co warto wiedzieć?


Odpowiednia higiena jamy ustnej u psa może zagwarantować mu zdrowe i pełne uzębienie do późnej starości. Oczywiście wpływ na stan jamy ustnej mają także czynniki genetyczne jednak stosowanie właściwej profilaktyki, przynosi ogromne korzyści. Z tym stwierdzeniem zgodzi się z pewnością każdy weterynarz. Wystarczy zatem udać się na wizytę do gabinetu weterynaryjnego, by móc dowiedzieć się wszystkiego na temat higieny jamy ustnej u psiaka. Można także przeczytać poniższy artykuł.

Higiena jamy ustnej u psa – co radzi weterynarz?

Nam ludziom higiena jamy ustnej kojarzy się od razu ze szczotkowaniem zębów. W przypadku psów nie jest to jednak jedyna metoda na zachowanie zdrowego uzębienia. Oczywiście zaleca się regularne czyszczenie zębów za pomocą specjalnej pasty i szczoteczki. Jednak dodatkowo niezwykle ważna jest odpowiednia dieta, zabawa czy też kontrola. Podczas każdej wizyty w gabinecie weterynarz może sprawdzać stan uzębienia, co pozwoli zapobiec przykrym sytuacjom. W razie konieczności lekarz zaleci stosowanie konkretnej karmy. suplementów, smakołyków i gryzaków. Na rynku istnieją bowiem liczne produkty, które pomagają psu samoczynnie usuwać kamień i bakterie z płytki nazębnej.

Czy weterynarz może zabawić się w stomatologa?

Praktycznie każdy weterynarz oferuje dzisiaj właścicielom psów różne usługi stomatologiczne. Nie jest to oczywiście zaawansowana stomatologia, a usługi skupiają się na prostych, ale i skutecznych czynnościach wykonywanych w obrębie jamy ustnej psa. Wśród oferowanych usług znaleźć można usuwanie kamienia nazębnego, usuwanie zębów mlecznych lub stałych, a także czyszczenie jamy ustnej.